Пестициди, химикали, нарушаващи хормоналното равновесие, диета, стрес, тютюнопушене и затлъстяване – всички те се сочат като възможни причини за драматичния спад, но експертите твърдят, че спешно са необходими допълнителни изследвания
Броят на сперматозоидите е спаднал с близо 60 % само за 40 години сред мъжете, живеещи на Запад, сочи мащабен преглед на научните изследвания, според който съвременният свят нанася сериозни вреди на мъжкото здраве.
Пестицидите, химикалите, нарушаващи хормоналното равновесие, диетата, стресът, тютюнопушенето и затлъстяването са „вероятно свързани“ с този проблем, който се свързва с редица други заболявания като рак на тестисите и като цяло с повишена смъртност.
Изследователите, извършили изследването, заявяват, че темпът на намаляване не показва признаци на намаляване през последните години.
Същата тенденция не се наблюдава в други части на света, като Южна Америка, Африка и Азия, въпреки че според учените там са проведени по-малко изследвания.
Един от експертите, който коментира проучването, заяви, че то е „най-изчерпателното до момента“, и определи цифрите като „шокиращи“ и „сигнал за тревога“ за спешни изследвания на причините за спада.
В списание Human Reproduction Update изследователите от Израел, САЩ, Дания, Бразилия и Испания посочват, че общият брой на сперматозоидите е намалял с 59,3% между 1971 и 2011 г. в Европа, Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия. Концентрацията на сперматозоиди е намаляла с 52,4 %.
„Броят на сперматозоидите и други параметри на спермата са вероятно свързани с множество влияния на околната среда, включително химикали, нарушаващи функциите на ендокринната система, пестициди, топлина и фактори, свързани с начина на живот, включително диета, стрес, тютюнопушене и индекс на телесна маса“, се казва в документа.
„Следователно броят на сперматозоидите може чувствително да отразява въздействието на съвременната околна среда върху здравето на мъжете през целия живот.“
Химикалите, свързани с намаляване на броя на сперматозоидите, включват някои от тях, използвани за производство на по-гъвкави пластмаси, и забавители на горенето, използвани в мебелите. Те могат да попаднат в хранителната верига, след като бъдат поети от растенията или изядени от животните.
Диетата с високо съдържание на алкохол, кофеин, преработено месо, соя и картофи също може да има неблагоприятно въздействие върху мъжката плодовитост.
Освен очевидните последици за възпроизводството, изследователите твърдят, че спадът е в съответствие с отчетените тенденции при рака на тестисите, броя на децата, родени с липсващ единия или двата тестиса, началото на мъжкия пубертет и общите нива на тестостерон.
„Последиците за общественото здраве са още по-широки. Последните проучвания показват, че лошият брой сперматозоиди е свързан с общата заболеваемост и смъртност“, допълват те.
Те призоваха за спешна работа, за да се открият причините за спада, като отбелязаха няколко възможни кандидатури.
„Макар че настоящото проучване няма за цел да предостави пряка информация за причините за наблюдаваното намаляване, броят на сперматозоидите е вероятно свързан с множество влияния на околната среда и начина на живот, както пренатално, така и в зряла възраст“, заявиха учените.
„По-специално, ендокринните смущения, причинени от излагането на химикали или пушенето на майката по време на критичните периоди от репродуктивното развитие на мъжа, могат да играят роля в пренаталния живот, докато промените в начина на живот и излагането на пестициди могат да играят роля в живота на възрастните.
„По този начин намаляването на броя на сперматозоидите може да се разглежда като „канарче в камерата“ за мъжкото здраве през целия живот. Затова нашият доклад за продължаващ и силен спад трябва да предизвика изследвания на причините за него, насочени към превенция.“
Един от членовете на екипа, професор Шана Суон от Icahn School of Medicine at Mount Sinai, Ню Йорк, заяви, че намаляването на броя на сперматозоидите е „много тревожно“, откакто е забелязано за първи път преди около 25 години.
Тя добави: „Това окончателно проучване за първи път показва, че този спад е силен и продължава.
„Фактът, че спадът се наблюдава в западните страни, силно подсказва, че химикалите в търговията играят причинно-следствена роля за тази тенденция.“
Професор Даниел Брисън, експерт по клинична ембриология в Манчестърския университет, който не е участвал в прегледа, заяви, че големият обем на проучването означава, че всички дебати за това дали спадът е налице, вероятно са приключили.
Той заяви, че чрез включването на голям брой проучвания от цял свят изследователите са успели да „потвърдят, че спадът в броя на сперматозоидите вероятно е „реален“.
Професор Брисън добави: „Степента на намаляване на броя на сперматозоидите в западния свят, разкрита в това проучване, е шокираща.
„Както посочват авторите, това има сериозни последици не само за плодовитостта, но и за мъжкото здраве и общественото здраве като цяло.“
„Въпросът, на който не е даден отговор, е дали въздействието на това, което причинява намаляването на броя на сперматозоидите, ще се прояви в бъдещите поколения деца чрез епигенетични или други механизми, действащи в спермата.“
„Това проучване трябва да послужи като сигнал за събуждане и да подтикне към активни изследвания в тази област.“
Професор Ричард Шарп от Единбургския университет заяви, че „добре планираното и статистически строго изследване“ изглежда показва, че намаляването на сперматозоидите е „реално извън всякакво разумно съмнение“.
„Както посочват авторите, непрекъснатият характер на спада е също толкова обезпокоителен, колкото и самият спад, като се има предвид, че все още не знаем какъв начин на живот, хранителен режим или химическо въздействие биха могли да причинят този спад“, каза той.
„Необходимо е да се удвоят изследователските усилия за идентифициране на тези причини и да не се допускат предположения за причината.“
Професор Шарп заяви, че днес в Северна Европа повече от 15 % от младите мъже имат достатъчно нисък брой сперматозоиди, за да „влошат плодовитостта си“.
„И както показва настоящото проучване, с напредването на времето това вероятно ще се влошава, вместо да се подобрява“, предупреди той.
Той добави, че този ефект, съчетан с тенденцията жените да имат дете през тридесетте години, създава „двоен удар за плодовитостта на двойките в съвременните западни общества“.
„Затова, гледайки напред, мога само да заключа, че безплодието при двойките ще се увеличава. Надявам се, че това ново проучване ще послужи като предупредителен сигнал за здравните и изследователските органи, както и за обществеността, и по-специално за младите хора“, каза професор Шарп.
източник: Sperm counts in the West plunge by 60% in 40 years as ‘modern life’ damages men’s health