За българската кирилица


Министерството на електронното управление обяви, че „В интернет страниците се ползват само шрифтове, които включват знаците от българската форма на кирилицата”.

Незначителна стъпка към електронното управление, огромна за дигитализацията на държавния водопад. Браво!

В следващия си живот всеки би трябвало да иска да е офисен фикус в Министерството на електронното управление.

Министърът Божидар Божанов тръгна от протестър на Ганьо Борисов, съветник в едното от правителствата му, съосновател на “Да, България” и реално от 2014-а все прави електронно правителство. Сега – като министър.

Не е нужно човек да пробва, за да разбере, че предложените шрифтове ще се подменят автоматично под MacOS или Google Docs, защото са нестандартни.

Предвид историята на кирилската писменост, работите настойчиво изискват намесата на съответния специалист.

Ентусиазираните реформатори е хубаво да имат предвид, че целият им ФБ е на това, дето те му викат “руска кирилица”.

Също така, хубаво е някой да  пробва да обясни на министъра разликата между азбука и шрифт, може пък да я е позабравил човекът.

Всичко, казано до тук, иде да (по)каже, че става дума за работи, от които някой филолог разбира.

Нищо подобно. Става дума за пари, естествено.

Даже за много пари.

Защото е хубаво да се погледне кои са художниците, пардон, графичните дизайнери, които стоят зад тая “българска кирилица”.

Не, такива “случайности” не се случват.

За никакви “руски” и “български” кирилици не става дума.

Става дума за това една фирма (“студио”), която е специалист по “ребрандинг”, да убеди един министър да пусне едно проектче за едни парички, за да може фирмата да си продаде нарисуваните шрифтове на държавата, а министърът да задължи всички държавни институции да ползват тези шрифтове.

Как мислите, безплатно ли? Ха-ха.

 Шрифтовете, впрочем, са готови от 2014 г., обаче, види се, едно друго правителство се е запънало и не е щяло да ги купи.

Или е щяло, ама е отложило – и нещата са увиснали.

Но сега, изглежда, моментът е добър за това да се пръсне малко народна пара в съпровод на патриотични аплодисменти.

И то няма какво да се обсъжда, защото, както се вижда, решението вече е взето, така че парите са вече наречени.

И те така. Айде, да е хаирлия новата “българска” кирилица.

Това са хората, които продават стъклени чуждоземни мъниста на индианците в резервата. Никой не бива да бъде осъждан, че работи за пари. Само може да бъде споменат:

Борил Караиванов

Участва в реализацията на знакови проекти като уеб порталите на БНР, БНТ, МВР, МВнР и други. Автор е на множество публикации в списанията .Net (www.netmag-bg.net) и ProGrafika (www.prograficamagazine.bg), както и съосновател на фирмата за корпоративен ребрандинг BSH.

Велина Мавродинова

Велина е графичен дизайнер, илюстратор и артдиректор с над тридесетгодишен опит. Основава графичния отдел на голяма търговска компания с верига магазини. Там работи за марки като Gillette, Revlon, Bourjois, Wrigley.  От 1997 до 2004, Велина е успешен артдиректор в McCann Ericson, работи за Nestle, Opel, Coca-Cola и допринася за успеха на агенцията, която в две последователни години става Агенция на годината.

Илия Тодоров Груев, доцент д-р

Гимназия за изящни изкуства „Илия Петров“, София

Национална художествена академия, книга и печатна графика, магистър, 2001

Доцент, катедра „Книга, илюстрация, печатна графика“, дисциплина шрифт

Доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства

УАСГ, НБУ

Моаре ООД, Art Directors Club Bulgaria

Кирил Златков

Илюстратор, е роден през 1969г. във Варна, но живее предимно в София и Пловдив. През 1996г. завършва НХА, специалност Графика (МА). Занимава се с различни видове изкуства. През последните години фокус на дейността му са книгите — оформление, типография, илюстрация, шрифт.